YKS ve TYT Arasında ki Farklar

YKS ve TYT Nedir?

Yüksek Öğrenim Kurumunun geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni sınav sistemi ile Türkiye’de ki birçok lise öğrencisi, mezun öğrenciler ve ailelerini çok yakından ilgilendiren yeni sınav sistemi hakkındaki bazı kör noktaları aydınlatmaya ve akıllardaki sorulara bir cevap niteliğinde olması için bu yazıyı kaleme alacağız.

Yeni sınav sistemi ile birçok değişikliğe gidildi bu değişikler birçok genci yakından ilgilendiriyor peki bu değişiklikler neler? Yeni sınav sisteminin tanıtan YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile hayatımıza giren Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve Temel Yeterlilik Testi, YGS ve LYS nin yerine hayatımızı oldukça meşgul edecek.

YKS ile TYT Arasında ki Farklılıklar Nelerdir?

TYT ile beraber temel matematik yetenekleri, işlem kabiliyetlerini, dil bilgisi ve yazım bilgisinin önemi artacak.  Eski sistem olan yüksek öğretime geçiş sınavında adaylar bunlara ek olarak tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi ayrıca fizik, kimya ve biyolojiden de sorumluydular. Yüksek öğretime geçiş sınavının yerine gelen temel yeterlilik testi ile konular ve soru sayısında oldukça dikkat çeken düşüş yaşandı.

Sınavda genel anlamıyla bir sadeleştirmeye gidilmiştir, bu sadeleştirme ile uzmanların görüşüne göre öğrencilerin ilk oturumda gireceği temel yeterlilik testinde girecekleri ilk oturumdaki sınavda öğrencilerin yükü hafifleyeceğini düşünüyorlar ve ilk sınavdaki başarı oranını artacağını tahmin ediyorlar. Temel yeterlilik sınavında toplam 80 soru olacak bu soruların dağılımı 40 tane Türkçe ve 40 tane Temel Matematik sorusundan oluşacaktır.

YGS ve LYS’den Ne Farkı Var?

Her iki dersinde sınav sonucuna katkısı yüzde 50 olacak olan bu sınav ile Temel Yeterlilik Puanı oluşacaktır. Sınava giren tüm adayların lisans programlarına tercih de bulunabilmesi için temel yeterlilik testinde(TYT)de yüksek öğretime geçiş sınavında(YGS)  olduğu gibi 180 puan veya üstünde alması gerekir. Temel Yeterlilik Testinde (TYT)de 150 puan ve üstünde alan sınava giren tüm adaylar ön lisans programlarına girmeye hak kazanabilecekler. Aynı zamanda Temel Yeterlilik Testinde 150 nin altında alan adayların ne yazık ki tercih hakkı bulunmayacaktır.

Dikkat çeken diğer bir farklılık ise soru sayıları olacaktır. İki sınavında soru sayıları ve konu dağılımları birbirinden farklıdır. YKS’ de lise müfredatı ağırlıklı olacaktır. TYT’ de ise daha temel konular olacaktır. Şimdilik açıklanana göre olan farklılıklar bunlar, zaman içinde daha fazla bilgi verildikçe sizler ile bu farklılıkları paylaşacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir