TYT Nedir, 2018 TYT Sınav Tarihi Ne Zaman?

TYT Nedir, 2018 TYT Sınavı Ne Zaman?

TYT, Temel Yeterlilik Testi‘dir. Yeni dönemde sınava girecek olan öğrencilerin TYT sınavına başvurmaları gerekecektir. Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler için hazırlanmış olan 1. oturum sınavı TYT olarak adlandırılmıştır. Eğer ki istediğiniz, hayalini kurduğunuz üniversitede okumak istiyorsanız yapmanız gereken şey TYT sınavına başvurmanız ve yüksek puan almayı başarmak olacaktır.

Bu sınavda yalnızca Türkçe ve Matematik dersi soruları yer almaktadır. Türkçe ve Matematik testleri öğrencilere sorulurken, her iki derste puanlamada eşit düzeyde etki edecektir. 40 Temel Matematik sorusu ve 40 Temel Türkçe sorusu karşınıza çıkacaktır.

Üniversiteye girmek isteyenler için artık sistemde daha öncede bir değişiklik olmuştu. Daha önce üniversite sınavına yerleşmek adına YGS sınavında ter döken öğrenciler için artık sınav sisteminde değişiklik oldu. Buna göre artık istediğiniz Üniversitelere girmeniz adına ilk oturum olarak ön plana çıkan TYT sınavına giriş yapmanız gerekecektir. TYT nedir, kimler sınava girebilir öğrencilerin akıllarında en çok yer etmiş olan konulardan birisi olmuştur.

TYT Sınavına Başvurma, Başvuru Tarihi 2018

TYT Sınavına Başvurma, Başvuru Tarihi 2018

TYT sınavına başvurma üniversite de okumak isteyen öğrenciler artık sorunsuz bir şekilde müracatlarını yapabilme şansına sahip olacaklardır. Yeni üniversiteye giriş sisteminde adaylara, bundan önceki senelerde olduğu gibi çeşitli  şekilde sınav testi uygulanacaktır. TYT 2018 için en doğru adreste olduğunuzu unutmayın. Üniversitede eğitim görmek isteyen öğrenciler için bu sınav zorunlu hale getirilmiştir.  İster sayısal, ister sözel, isterse de eşit ağırlık bölümlerinde adaylar  öğrenim görme şansına sahip olacaktır. Aynı YGS sınavında olduğu gibi aynı zorunluluğun yeni sınav sistemi olan TYT içinde aynı tutulmuş olduğunu söylememiz gerekiyor.

TYT Sınavı Kaç Oturum?

Yeni sınav sisteminde adayları iki oturum bekliyor. Bunların ilk oturumu sabah olurken bir diğeri ise öğleden sonra olacaktır. Aralarında verilecek süre ise henüz belirlenmediği için net bir bilgi veremiyoruz.

TYT Sınavında Hangi Dersten Kaçar Soru Olacak?

Sınavda hem Matematik hem de Türkçe tesleri bulunacaktır. Toplamda adayların karşısına 80 adet soru gelmiş olacaktır. Puan ağırlıklarına bakıldığında ise %50-%50 şeklinde etki edebileceğini söylemek isteriz.

2018 TYT Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Yeni sınav sistemi hakkında artık soruların ardı arkası kesilmeden gelmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de 2018 TYT Sınavı Ne Zaman olduğunu belirtmemiz gerekir. Sınav Haziran ayında başlayacaktır. Haziran ayında bir Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan sınavda, adaylar ter dökecek. TYT sınavının tarihinde ise henüz bir açıklamanın gelmediğini belirtmemiz gerekiyor.

TYT Sınavı Ne Kadar Sürecek, TYT Sınav Süresi

TYT Sınav tarihi ile ilgili bilgileri burada sonlandırdık. Şimdi devam edelim. Sınavda toplamda 80 adet soru olurken adaylara verilecek süre de ise henüz bir netlik söz konusu değildir. TYT sınav süresi henüz belli olmasada bilinen bir şey var ki oda bu test ile adayların temel yetenek seviyesi de ölçülmeye çalışılmış olacaktır. Sınavın ne kadar sürede yapılacağı konusunda henüz netlik söz konusu değilken, eski sistemin zamanlamasını içeren bir sürenin olacağı yönünde olgular bulunuyor.

TYT’ye Kimler Katılabilir?

Sınava, lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında okuyan öğrenciler, Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş kişiler, Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda kişiler başvurularını sorunsuz bir şekilde yapabilme şansına sahip olacaktır.

TYT Üniversite Tercihinin % Yüzde Kaçına Etki Edecek?

TYT 2018 sınavında aldığınız puanın %40’lık bölümü tercihinizde etkili olacaktır. Bu yüzden bu sınavı hiçte basite indirgemeyin, zira oldukça önemli bir yüzdeye sahip.

TYT 2018 Sınavı Taban ve Baraj Puanı

Gel gelelim adayları yakından ilgilendirecek önemli bir konu olan TYT Baraj puanına. 150’den yüksek alırsanız önlisans yani 2 yıllık fakültelerine girebilme başarısına sahip olursunuz. Puanınız eğer ki 180 ve üstü olursa o zaman Lisans 4 Yıllık Üniversitelerde okuma fırsatına sahip olacaksınız. Buna göre öğrenciler 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı Üniversite de okumak istiyor karar verdikten sonra, belirlenmiş olunan bu puanları tutturması da gerekecektir.

TYT 2018 Sınavı Taban ve Baraj Puanı

200 puandan yüksek alırsanız bu puanı seneye de rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Yani seneye TYT sınavına girmenize gerek kalmadan almış olduğunuz puanı tercih sırasında kullanabilme hakkına sahip olacaksınız. Tekrardan sınava girip girmemek size bağlı bir durum olacaktır. TYT taban puan yazımızı burada sonlandırdık. Umarız bilgileri doğruca aktarabilmişizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir