TYT 2018 Puan Türleri

TYT 2018 Puan Türleri

Yeni sistem olarak karşımıza çıkan TYT sınavı puan türlerine dair pek çok sorular sorulmaya başlandı. Sınavın nasıl yapılacağı, ne zaman olacağı hangi puan türlerinin bulunduğu adayların kara kara düşündüğü konulardan birisidir. İki oturumlu şekilde yapılan TYT sınavında adaylara farklı puan türleri sunulacaktır.

Puan türlerini sıralamamız gerektiğinde ise şu şekilde belirtmemiz mümkün olacaktır. TYT Puanı, Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık  ve Yabancı dil puanı olarak farklı kollara ayrılmaktadır. TYT puan türüne bağlı olarak adaylarda tercihlerini yapmaya başlayacaklardır. YÖK tarafından uygulamaya konulmuş olan TYT sınavı, YGS sınavının sadeleştirmesiyle oluşturulmuş yeni bir sınav sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Sınavda toplamda 80 tane adaylara soru sorulacaktır.

TYT puan türleri hakkında ki kısım; sınavı ortaöğretim ve 9.sınıf konularını içererek hazırlanmış yeni bir sınav sistemidir. YGS sistemi ile hemen hemen benzerlik gösteren TYT sınavında 2 dersten 40’ar sorular soruluyor. YGS sınavına baktığımızda toplamda 6 puan türü bulunuyordu.

TYT 2018 Puan Türleri Yüzdelik Hesabı

Fakat TYT sınavı için bunları söylememiz mümkün değildir. Yeni sistemin devreye girmesiyle birlikte artık sınava girecek olan adaylar için  tek bir puan türü bulunmaktadır.  Türkçe ve Matematik dersleri eşit katsayılara yeni sistemle birlikte eşit tutulmuş olacaktır. Yani, herhangi bir dersten  sınava giren adayların yapacakları bir net,  6.25 puan değerine denk düşecektir.

TYT Puanları Nasıl Hesaplanacak, Puan Hesaplama

Hayal etmiş olduğunuz üniversite de artık eğitim- öğretim sürecini tamamlamanız için TYT sınavına girmeniz gerekecektir. Çünkü TYT sınavı, Üniversite de okumak isteyen öğrenciler için tasarlanan bir testtir. TYT sınavında önemli olan hususlar içerisinde ise  her ders için yaptığınız net sayısına bakılacaktır. Böylelikle yaptığınız her bir net üzerinden puanlamalar gerçekleştirilmiş olunacaktır. Her dersin etkisi ise %50 olacaktır. Adaylara sorulacak 80 soru için ise 500 puanlık bir sistem bulunuyor. Buna göre, 80 nette her bir net için 6.25 puanlama yapılmış olunacaktır. Örnek vermek gerekirse, bir öğrenci eğer ki 20 net matematik ve 30 net Türkçe yaparsa, toplam 50 net yapmış olur. 50*6.25= 312,5 net puan alarak bir üst sınava geçme şansını elde edecektir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi TYT sınav tarihi konusunda bulabilirsiniz.

TYT Puan Türlerinin Katma Değeri Nasıl Olacak?

TYT 2018 yılında sınava girecek olan adayları merak ettiği konulardan birisi de puan türleridir.

Sözel puanına bakıldığında; Sosyal Bilimler testinin ağırlığı %50,  Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya-1 testinin ağırlığı da aynı şekilde %50 olacaktır.

Sayısal puanına; Matematik testi de %50, Fen Bilimleri testi %50 olarak dağılacaktır.

Eşit Ağırlık puanına baktığımız zaman ise Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya-1 testi de %50 ve Matematik testi %50 olarak ağırlıkta dağılacaktır. YKS için sözel, sayısal ve eşit ağırlık puanları oluyor. Doğal olarak YKS sıralama hesaplaması yapılarak puanlamalar yapılacaktır. Baraj puanını aldığınız zaman, bu seferde ikinci oturuma girme hakkına sahip olacaksınız. Sınavın temel amaçlarından birisi de adayların yetenek seviyesini ölçmeye çalışmak olacaktır. Alacağınız puanlar sonucunda ise 2 Yıllık Ön Lisans ya da 4 Yıllık Lisans bölümlerinde okuma şansına sahip olursunuz.

TYT Puanı ile Tercih Nasıl Yapılır, Hangi Bölümler Yazılır?

Sınavda, ön lisans ve lisans programlarının tercih etmek isteyen adaylar için  yükseköğretim baraj puanı belirlenmektedir. Sınava giren adayların mutlaka baraj puanı geçmesi isteniyor. Bu sayede Baraj puanını geçen adaylar ikinci oturuma girmeye başlayacaktır. Burada önemli olan bir diğer konu ise Ön Lisans ve lisans bölümlerine girebilmek adına kaç puan alması gerekiyor diyebiliriz. Ön Lisans için 150 puan, Lisans için 180 alan adaylar, özel yetenekle öğrenci kabul eden lisans programlarını seçebilme hakkına sahip olmaya başlayacaktır. Yeni sınav sisteminde derslere ilgili, anlama, net yapma gibi yetenekleriniz test aşaması içerisinde olacak ve başarınıza göre Üniversitelere yerleşeceksiniz.

TYT Puanı ile tercih yapma hakkında detaylı bilgilendirmeleri çok yakında bu konu altından yapacağız. O güne dek bizi takip etmeyi sürdürünüz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir