Kimler YKS 2018’e Girebilir?

Kimler YKS 2018’e Girebilir, Baraj Puanı Nedir?

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin en çok merak ettiği konu YKS 2018’e giriş tarihi ne zaman olacak. Bir anda üniversiteye giriş sisteminin değiştirilmeye karar verilmesi üzerine telaşa kapılan öğrenciler için bir ay bile sürmeyen çalışmalar sonucunda yeni bir sistem hazırlandı. Okulların açılmasından çok sonra gelen yeni sistem haberi yüzünden ders çalışmaktan kopan, stres olan, konsantre olmayan öğrenciler şimdi ise çalışmak için ne kadar zamanları olduğunu kestirmeye çalışıyor.

YKS Sınavına Kimler Girebilir?

YKS sınavı eski LYS sisteminin yerine gelmiş olan yeni sistem. Öğrencilerin telaş yapmasına hiç gerek yok çünkü aslında değişen pek bir şey olmadı. Yeni sistemde yalnızca şekli değişiklikler yapıldı, içerik ise halen aynı. Bu nedenle öğrencilerin sorumluluk alanları pek değişiklik göstermedi. Yalnızca ön lisans hedefleyen öğrenciler artık fen ve sosyal dersleri yapmayacak. Bunun dışında her öğrenci alanına ilişkin dersleri çözmeye devam edecek. Ancak derslerdeki soru sayılarında bir azalma yaşandı. Peki, YKS sınavına kimler girebilir?

Bu yeni sistemin ilk sınavı olan TYT sınavına lise son sınıfta olan, yani 12. sınıf öğrencileri girebilecek. Lise mezunları ile açık lise 12. sınıf öğrencileri de sınava girebilecek.

YTT sınavı ile YKS sınavı aynı gün yapılacağı için ilk sınavın sonuçları açıklanmamış olacak. Yani eskiden ilk sınavda barajı geçenler ikinci sınava girmeye hak kazanıyordu. Artık böyle bir ayrım olmayacak. İlk sınava giren öğrencilerden barajı geçmeyi umanlar, ikinci sınava girebilecek. Bu da demek oluyor ki ikinci sınava herkes girebilecek. Ancak sınav sonuçları okunurken ilk olarak TYT sınavı sonuçları okunacak ve bu sınavda baraj altında kalanların YKS sınavları değerlendirilmeyecek. Yani barajı geçemeyen öğrenciler ikinci sınava hiç girmemiş gibi değerlendirilecek. Baraj altı kalan öğrencilerin tercih yapma hakkı olmayacak.

Yeni Sistemde Baraj Puanları Kaç Olacak?

Yeni gelen sistem ile öğrencelerin üniversitelere yerleşme oranlarının daha yükselmesi amaçlanıyor. Bu nedenle de bazı öğrenciler için barajın düştüğünü söyleyebiliriz. Nasıl olacak diyenler için YKS baraj puanları konusunu biraz daha açalım, anlayacaklardır.

Eski sistemde tek baraj puanı vardır ve YGS’den 180 üzeri almak gerekiyordu ki, öğrenci tercih yapabilsin. Şimdi ise 3 farklı baraj puanı öngörülüyor.

 • TYT sınavından 150 puan barajını geçen öğrenciler, 2 yıllık dediğimiz ön lisans programlarını tercih edebilecek. Ski sistemde bu baraj da 180’di. Yani yeni sistemle 150-180 puan aralığındaki öğrencilere de tercih hakkı sağlanmış oldu.
 • 180 puan barajı ise 4 yıllık üniversite olan lisans okumak isteyenler için hale devam ediyor. Alan sınavı olan YKS puanının hesaplanması için 180 ve üzeri almak gerekiyor.
 • 200 puan ve üzeri alan öğrencilere ise bir hak tanınıyor. Bu öğrenciler puanları ile tercih yapmazlarsa diğer sene yine bu puanı kullanabilecek.

Baraj puan ile ilgili detaylı bilgilendirme için ilgili makalemize erişmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

 

2018 TYT – YKS Geometri Sınavı En İyi Test ve Çalışma Kitapları

2018 TYT – YKS Geometri Sınavı En İyi Test ve Çalışma Kitabı Önerileri

Her yıl milyonlarda öğrenci istedikleri bölümlere ve üniversitelere yerleşmek için sınava giriyor. Girdikleri bu sınavın stresti birçok öğrencinin hem ruhsal hem fiziksel sağlığını tehlikeye atıyor. YÖK başkanının yaptığı açıklamaya göre öğrencilerin daha rahat bir şekilde sınava hazırlanmalarına sağlayacak daha sağlıklı bir hazırlık süreci geçirmelerini sağlayacak yeni bir sınav sistemi yürürlüğe girdi. Yeni gelen bu sınav sistemi hakkında pek detaylı açıklama henüz bulunmuyor. Birçok öğrenci sınavda hangi derste soru sayılarında içeriğinde nasıl bir değişiklik olduğunu merak ediyor ve meraklarına bir yanıt arıyorlar.

2018 TYT Geometri çalışma ve test kitabı çok önemli çünkü sınavda da oldukça fazla bir yüzdeliğe ve etkiye sahip olan Geometri dersi hakkında TYT ve YKS sınavında gelecek soru sayısına ilişkin ve konularına ilişkin kamuoyuna net bir bilgi ulaşmış gibi gözükmüyor. Bu durumda birçok öğrencinin gerilmesine sebep oluyor. Sınava hazırlanırken nasıl bir yol izleyeceklerini ve hangi dokümanları tercih edeceklerini bilmiyorlar. Bu sebeple sürekli kitap önerileri araştırması yapıyorlar. Yazımızın devamını takip ederek geometri dersinde nasıl bir kaynak seçimi yapmanız gerektiğini ve hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

2018 TYT Geometri Kitabı için Hangi Kaynakları Tercih Etmeliyim

Kaynak seçiminde dikkat etmeniz gereken esas nokta, sizin seviyenizdir. Seviyenizin altında bir kitap seçerek, sınava hazırlanmanız gereken vakti boş yere harcamış olursunuz. Seviyenizin üstünde bir kitabı seçerek de vakit kaybı yaşarsınız. Sınava en doğru hazırlanabileceğiniz kitabı seviye tespiti yaparak bulabilirsiniz.

TYT 2018 Geometri ders, test ve çalışma kitabı tavsiyesi, önerisi için başlangıç düzeyinden başlamak istiyor iseniz birinci seviye olan kitapları almanız sizin için doğru bir tercih olacaktır.  Eğer başlangıç seviyesindeki soruların size kolay geldiğini düşünüyor iseniz de orta seviye bir kitap alabilirsiniz. Böylece vaktinizi basit sorulara harcamamış olursunuz.

Daha seçici sorulara sahip olan ileri düzey Geometri kitaplarını alarak da sınavda belli bir kısmın çözebildiği zorlukta sorular ile baş etmeye çalışabilirsiniz.

Geometri ile alakalı tavsiye edebileceğimiz bir başka konu ise farklı yayın evlerinden test kitapları almanızdır. Böylece daha çok soru tipine aşina olabilirsiniz.

TYT 2018 Matematik çalışma ders ve çalışma kitabı için en ilgili olan yazımızı ziyaretde bulunabilirsiniz.

YKS ve TYT Arasında ki Farklar

YKS ve TYT Nedir?

Yüksek Öğrenim Kurumunun geçtiğimiz günlerde açıkladığı yeni sınav sistemi ile Türkiye’de ki birçok lise öğrencisi, mezun öğrenciler ve ailelerini çok yakından ilgilendiren yeni sınav sistemi hakkındaki bazı kör noktaları aydınlatmaya ve akıllardaki sorulara bir cevap niteliğinde olması için bu yazıyı kaleme alacağız.

Yeni sınav sistemi ile birçok değişikliğe gidildi bu değişikler birçok genci yakından ilgilendiriyor peki bu değişiklikler neler? Yeni sınav sisteminin tanıtan YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile hayatımıza giren Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve Temel Yeterlilik Testi, YGS ve LYS nin yerine hayatımızı oldukça meşgul edecek.

YKS ile TYT Arasında ki Farklılıklar Nelerdir?

TYT ile beraber temel matematik yetenekleri, işlem kabiliyetlerini, dil bilgisi ve yazım bilgisinin önemi artacak.  Eski sistem olan yüksek öğretime geçiş sınavında adaylar bunlara ek olarak tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi ayrıca fizik, kimya ve biyolojiden de sorumluydular. Yüksek öğretime geçiş sınavının yerine gelen temel yeterlilik testi ile konular ve soru sayısında oldukça dikkat çeken düşüş yaşandı.

Sınavda genel anlamıyla bir sadeleştirmeye gidilmiştir, bu sadeleştirme ile uzmanların görüşüne göre öğrencilerin ilk oturumda gireceği temel yeterlilik testinde girecekleri ilk oturumdaki sınavda öğrencilerin yükü hafifleyeceğini düşünüyorlar ve ilk sınavdaki başarı oranını artacağını tahmin ediyorlar. Temel yeterlilik sınavında toplam 80 soru olacak bu soruların dağılımı 40 tane Türkçe ve 40 tane Temel Matematik sorusundan oluşacaktır.

YGS ve LYS’den Ne Farkı Var?

Her iki dersinde sınav sonucuna katkısı yüzde 50 olacak olan bu sınav ile Temel Yeterlilik Puanı oluşacaktır. Sınava giren tüm adayların lisans programlarına tercih de bulunabilmesi için temel yeterlilik testinde(TYT)de yüksek öğretime geçiş sınavında(YGS)  olduğu gibi 180 puan veya üstünde alması gerekir. Temel Yeterlilik Testinde (TYT)de 150 puan ve üstünde alan sınava giren tüm adaylar ön lisans programlarına girmeye hak kazanabilecekler. Aynı zamanda Temel Yeterlilik Testinde 150 nin altında alan adayların ne yazık ki tercih hakkı bulunmayacaktır.

Dikkat çeken diğer bir farklılık ise soru sayıları olacaktır. İki sınavında soru sayıları ve konu dağılımları birbirinden farklıdır. YKS’ de lise müfredatı ağırlıklı olacaktır. TYT’ de ise daha temel konular olacaktır. Şimdilik açıklanana göre olan farklılıklar bunlar, zaman içinde daha fazla bilgi verildikçe sizler ile bu farklılıkları paylaşacağız.

2018 YKS Mühendislik Rehberi – Üniversitelerin Taban Puanları, Geçiş, Tercih

2018 YKS Mühendislik Tercihi

Türkiye de şu anki en önemli meselelerden birisi eğitim sisteminde hem ortaöğretime giriş hem de üniversiteye girişte uygulanan sistemlerin yeniden gözden geçirilmesi ve değişiklik yapılmasıdır. YÖK Başkanı Prof. Dr Yekta Saraç ın yaptığı basın toplantısı ve daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada üniversiteye giriş için uygulanacak yeni sistemi açıklamaya çalışmış ve akıllardaki sorulara bir nebzede olsa cevap vermişti. Bazı konuların ise daha sonra açıklanacağı söylenmiş ve öğrencilerin ara vermeden çalışmalarına, kaldıkları yerden devam etmeleri gerektiğini söylemişti.

Bu açıklamadan sonra üniversite sınavına girecek tüm adayları ve aileleri daha da rahatlamıştır ve yeni gelecek olan sistemin en kısa zamanda tüm detayları ile açıklanmasını bekliyorlar. YKS ile mühendislik tercihi yapmak için ana rehbere hoşgeldiniz.

Üniversitelerin Mühendislik Bölümüne Girmek İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Yeni sistemle tüm adayların girecekleri sınavlardaki soru sayısı azalmıştır ve sadece kendi alanındaki soruları cevaplamakla yükümlü olacaklardır. Bu yazımızda mühendislik düşünen tüm adayların aklındaki sorularına cevap vermeye çalışacağız. Yeni sistemde mühendislik düşünen adaylar öncelikle iki oturum olan sınavın ikisine de girmek sorundalar.

YÖK Başkanı Prof. Dr Yekta Saraç ın da açıklamasında da bahsettiği gibi, Cumartesi günü yapılacak ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ne girmek tüm adaylar için zorunludurlar, bu sınavdan eski sistemde Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) de olduğu gibi adayların tercih edebilmesi için gerekli olan baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir. Yani Temel Yeterlilik Testinde (TYT) de lisans programlarına girebilmek için adayların en az 180 puan alması gerekiyor, bu sebepten mühendislik alanında tercih yapmak isteyen adayların üniversiteye giriş sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinde en az 180 puan almak zorundalar. ÖSYM sistemi işte böyle.

Mühendisliğe Etkiden Eden Dersler ve Etki Yüzdeleri Nelerdir?

Sınavın ikinci oturumu olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı da aynı gün yapılacaktır ve mühendislik düşünen adayların sayısal puan alması gerekiyor. Sınava giren tüm adayların sayısal puan alabilmesi için ikinci oturumda ise Matematik testine ve Fen bilimleri testine girmek zorundalar. Adaylar bu testlerde 40 Matematik ve de 40 Fen Bilimleri sorusuna cevap vermeliler. Girilen bu sınavda testlerin ağrılık oranı %50 yani eşit oranlıdır.

2018 YKS Mühendisliklerin Taban ve Baraj Puanları

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra mühendislik düşünen tüm adaylar sayısal puan sıralamasına ve en çok hangi üniversiteye gitmek isteğine göre tercih yapmalıdırlar. 2018 YKS Mühendislik Taban puanları henüz belli olmadığı için net bir bilgi veremiyoruz, konunun takipçisiyiz. Başarı puanı güncellemesi de gelecek.

YKS 2018 Geri Sayım, YKS’ye Kaç Gün Kaldı

YKS 2018 Geri Sayım, YKS’ye Kaç Gün Kaldı?

Bu sene sınava girecek olan birçok öğrencinin bu sene ilk kez gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı şu sıralar Türkiye gündeminin en üst sıralarında yer alıyor. Birçok kişi bu sisteme karşı yoğun bir merak besliyor. Birçok kişinin hayatını şekillendirecek olan bu sınav ilk kez bu sene uygulanacak olan bu sistem ile eski sistemin götürüleri ve yeni sistemin getirileri açık bir şekilde ortaya çıkacak.

Yeni gelen bu sistem hakkında birçok merak edilen detay bulunmakta, YÖK başkanı geçtiğimiz günlerde bu soruların bir kısmını yaptığı toplantıda yanıtladı. Fakat hala yanıtsız kalan sorular var. Sınava dair oldukça fazla yanıtlanacak sorusu olan öğrencilerin, en merak ettiği soru olan sınavın hangi tarihte gerçekleşeceği büyük merak konusu olmaktadır.

2018 YKS Kaç Gün Kaldı

YÖK başkanının açıklamalarına göre Haziran ayında gerçekleştirilecektir. Sınavın ilk aşamasının Cumartesi günü ikinci aşamasının ise Pazar günü gerçekleşmesi beklenmektedir. Sınav süresine ait henüz net bir bilgi bulunmamakla beraber soru başına ortalama 1,5-1,7 dakika arası zaman düşmesi bekleniyor.

Birçok aday sınava kaç gün kaldığını merak ediyor. Yüksek ihtimal ile 23 Haziran 2017 tarihinde gerçekleşecek olan bu sınav bayramdan sonra olması sebebi ile birçok kişiyi rahatlatacak gibi gözüküyor. Geçen sene sınavlara Ramazan ayına denk gelmesi ile sıkıntı yaşayan birçok aday bu sene daha rahat bir şekilde sınava girebilecekler.  Yazımızın devamını okuyarak YKS’ye kaç gün kaldığını öğrenebilir ve geri sayım yapabilirsiniz.

YKS’ye Kaç Gün Kaldı? (2018 ÖSYM)

Tahmin edilen tarih 23 Haziran 2018 olduğundan ötürü sınava kalan gün sayısı 249 gündür.  YKS’ye kalan gün sayısını sayfamızdan takip edilmeniz mümkündür.

YKS Sınav Başvuruları Ne Zaman, Başvuru Tarihi, Ne Kadar Kaldı

Geçtiğimiz yıllarda olduğu başvurularına Nisan ayında alınması beklenmektedir. 3 Nisan’da başlayıp 17 Nisan’da başvuruların bitmesi beklenen bu sınavın ücretine dair henüz herhangi bir bilgilendirme yapılmadı.

Diğer bir yazımız olan YKS Sınav konuları için sevilen makalemizi ziyaret etmeyi istemez miydiniz?

2018 TYT Puan Hesaplama Robotu

2018 TYT Puan Hesaplama Robotu

Türkiye de sınava girecek milyonlarca öğrencinin ve mezunun beklediği haberi geçtiğimiz hafta YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıkladı, yeni sınav sistemi ile birlikte sınava girecek tüm adaylar ve aileleri yeni sistemde ilk oturumda olan Temel Yeterlilik Testinde (TYT) puan hesaplamayı merak ediyor, bu yazımızda Temel Yeterlilik Testinde puan hesaplama hakkında bilgi vereceğiz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan hesaplama bundan önceki sistemde ilk oturumda olan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) benzetilmektedir. Eski sistemde ilk oturumda olan Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) ortaöğretimde güncel ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumlulardı. Eski sistemde Türkçeden 40, Tarihten 15, Coğrafyadan 12, Felsefeden 8,  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 5, Temel Matematikten yaklaşık 31 – 32  ve Geometriden yaklaşık 8 – 9, Fizikten 14, Kimyadan 13, Biyolojiden 13 toplamda 160 soru vardı ve bu sistemde YGS – 1, YGS – 2,YGS – 3, YGS – 4, YGS – 5, YGS – 6  toplamda 6 tane puan türü vardı.

Temel Yeterlilik Testi Puanı Hesaplama

Eski sistemde çok fazla puan türü olduğu için sınava giren tüm adayların kafasında karışmaya neden oluyordu. YÖK başkanının açıkladığı yeni sistemde ilk oturumdaki Temel Yeterlilik Testinde geçmişte adayların kafasını karışmasına neden olan puan türü sorunu çözülmüştür ve yeni sistemde tek bir puan türü olacağını açıklamıştır. Yeni sistemde Temel Yeterlilik Testinde 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik yani toplamda 80 soru vardır. Temel Yeterlilik Testi Puan hesaplamada Türkçe testinin ağırlığı yüzde 50 ve matematik testinin ağırlığı yüzde 50 yani puan hesaplamada Türkçe ve Matematik sorularının etkisi eşittir.

Temel Yeterlilik Testi Puan hesaplama, lisans ve ön lisans için baraj puanını oluşturuyor. ön lisans tercih edebilmesi için öğrencilerin en az 150 puan alması gerekmektedir, daha düşük puan alan adayların tercih hakkı bulunmamaktadır. Temel Yeterlilik Testi Puanı 180 den büyük olan adayların lisans programlarını tercih hakkı bulunmaktadır.

TYT 2018 Puan hesaplama sonucuna göre puanı 200 den büyük olan adayların puanı iki sene geçerli olacaktır, yani adayın bir sene sonraki sınavda da almış olduğu puanı geçerlidir. Adaylar isterlerse bir sene sonraki sınava girerek Temel Yeterlilik Testi Puanını yükseltebilirler.

Sınava girecek tüm adayların ilk oturum olan Temel Yeterlilik Sınavına girmesi zorunludur. Dilerseniz TYT 2018 Taban ve baraj puanı ile ilgili konumuza bakınız.

 

2018 YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2018 YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

2010 yılından beri uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile Lisans Yerleştirme Sınavı’nın değişmesiyle gelen yeni Sistem YKS ile ilgili internet ortamında ve toplam genelinde oldukça fazla doğru, yanlış bilgiler mevcut, kısa bir süre önce açıklanmasından dolayı herkesinde yabancı olduğu bu yeni sistem hakkında birçok soru işareti herkesin aklında yer etmiş gibi gözüküyor.

Sınav tarihinin her geçen gün yaklaşması sebebi ile birçok sınava girecek aday öğrenci sınav sonuçlarının da ne zaman açıklanacağını oldukça fazla merak ediyor. Geçtiğimiz senelerde YGS sınavını, sınavdan sonra oldukça kısa bir süre içerisinde açıklayan ÖSYM’nin yeni sistemde nasıl bir yol izleyeceği herkesin merak konusu oldu.

YKS 2018 Sınav Sonuçları ÖSYM

Tahmin edilenlere göre Haziran ayında gerçekleşecek YKS sınav sonuçlarının Temmuz ayı içerisinde açıklanması bekleniyor. 2 milyondan fazla öğrencinin girdiği bu sınavın, sonuçlarının bu kadar kısa sürede açıklanması ise herkesi hem şaşırtıp hem mutlu ediyor. ÖSYM’nin sınav gerçekleştikten sonra adayları çok fazla bekletmeden sonuçları açıklanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Özellikle geçtiğimiz senelerde hep vaat ettiği tarihte sınav sonuçlarını açıklayan ÖSYM, bu tutumu sayesinde birçok öğrencinin sınav sonuçları hakkındaki stresini azaltmayı başarıyor.

YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

23 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek bu sınavın sonuçlarının 27 Temmuz 2018 tarihinde açıklanması bekleniyor. Geçtiğimiz sene iki aşamalı olan sınav sistemi YGS ve LYS’nin sonuçları farklı bir zamanda açıklanıyor. Sınavın ilk aşaması olan YGS Mart ayı içerisinde gerçekleştiğinden dolayı sonuçlarda Mart ayında ilan ediliyordu. LYS sınavı ise Haziran ayında yapılıyor ve adayların hem LYS puanları hemde ek yerleştirmeli puanları Temmuz ayı içersinde ilan ediliyordu. Ama yine sınav sisteminde ise daha farklı bir tarih işaret ediliyor.

YKS 2018 Ne zaman diye bir sorunuz varsa ilgili URL’ye yönlenebilirsiniz.

2018 YKS – TYT Tercih Robotu

2018 YKS ve TYT Tercih Robotu

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni üniversite sistemi beraberinde birçok soruyu da getirdi. Adayların bu yeni sistem hakkında merak ettiği birçok konu mevcut ama öncelikle yeni gelen sistemin puanlama sistemine nasıl etki edeceğini merak ediyorlar.  Seçtikleri bölümlerin sıralama ve puanlarında ne gibi değişiklikler olacağını, neye göre tercih yapacakları hakkında kafaları oldukça karışmış gibi gözüküyor.  Yeni sistemde hangi dersin hangi puan türünü ne kadar etkileyeceğini merak eden adaylar, puan hesaplamalarını nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. YÖK başkanından da henüz bu konu ile ilgili yeterli bir açıklama yapılmaması birçok öğrenciyi streste sokuyor.

Birçok aday internet üzerinden sorularına yanıt bulmaya çalışıyor. Fakat internet oldukça fazla bilgi kirliliği ve karışıklığı bulunmakta, bu durumda öğrencilerin daha da kafalarının karışmasına sebep oluyor.

YKS Tercih robotu işte bu noktada devreye giriyor. Tahmin edilene göre eski sistemde olduğu gibi başarı sırası esas alınarak en sağlıklı tercih yapılabilecektir. Öğrencilerinin üniversiteye yerleşirken seçtikleri bölüme ait sayısal, eşit ağırlık ya da sözel bölüm sıralamalarına dikkat edip, kendi sıralamalarına uygun bir tercih yapmaları gerekiyor. Henüz yeni sınava ait taban ve tavan puanları yayınlanmadı. Fakat geçmiş senelerin başarı sıralamaları ve taban puanlarına bakarak bilgi edinebilmeniz mümkündür.

TYT Tercih Robotu ile Tercih Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

TYT ve YKS tercih robotu, sınavdan sonra tercih yaparken aynen YGS ve LYS’de olduğu başarı sıralamanızı esas alarak bir tercih listesi oluşturmanız gerekmektedir. Tercih yaparken sıralamanızın üstü olan yerleri de yazabilirsiniz. Fakat sıralamanıza yakın derecede olursa daha sağlıklı bir tercih listesi oluşturabilirsiniz. Sonrasın da ise sıralamanıza denk gelen yerleri yazıp en sona da sıralamanızdan düşük olan yerleri yazmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda bir liste oluşturduğunuz takdirde en verimli şekilde sonuca ulaşabileceksiniz.

YKS, TYT Puan ve Başarı Sırası Öğrenme 2018

Eski sisteme göre fazla bir değişiklik olmaması bekleniyor. Sadece puan türlerinde azalmaya gidilmesinden ötürü istediğiniz bölümlerin puan türlerinin adı değişmiş olabilir.

Tercih Robotu ile Puan Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Soru sayılarında da değişiklik olduğunda dolayı eski sisteme göre yapılmış olan puan hesaplama robotları pek bir işinize yaramayacaktır(en azından şimdilik). İlerleyen günlerde bunun ile ilgili de bir açıklama yapılacaktır.

Benzer içeriğe sahip olan başlıklardan TYT Sınav konuları başlıklı makalemize de bakmak istemez miydin?

2018 YKS Edebiyat Konuları ve Soruların Dağılımı

2018 YKS Edebiyat Konuları

Değişen yeni sınav sistemi ile birlikte 2018 YKS edebiyat konuları neler olacağı en çok merak edilen hususlar arasında yer almaya başladı. Bu kapsamda belirtmek isteriz ki öğrencilerimizin telaş etmelerine gerek yoktur zira daha önce LYS’de hangi konular çıkıyorsa YKS’de de aynı konular çıkacak. Ancak en büyük fark soru sayısında meydana gelmektedir. Bu kapsamda daha önceden 56 edebiyat sorusu sorulurken şimdi bu sayı 40’a düşürülmüş durumdadır. Bu sebeple konulardan gelecek soru sayılarında bir miktar azalma olacağını söyleyebiliriz.

YKS Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımları

YKS edebiyat soruları bilgi ağırlıklı olacak. Yani şairler, yazarlar, romanlar ve topluluklar öğrencilerin bilgi seviyelerini ölçmeye yönelik olacak. Ancak LYS’ye nazaran YKS’de soru sayısının az olması bazı konulardan soru sayısının kısılması anlamına gelecektir. Bu kapsamda ÖSYM ve YÖK’ün hali hazırdaki zihniyetine bakılacak olursa paragraf tarzında olan ve anlayıp yorumlamayı gerektiren soruların sayısında çok fazla azaltmaya gitmeyeceğini tahmin edebiliriz.

Bunun yerine bilgi ağırlıklı sorulardan bir kısıntıya gidilebilir. Bu da sınavda elde edilecek başarıları bir miktar artıracaktır. Dolayısıyla doğru sayınızın fazla olması sizleri şaşırtmasın. Eğer sınav bu tarzda kolay bir şekilde yapılırsa genel olarak herkesin puanı yükseleceği için sıralamanız çok fazla artmayabilir.

Konulara kısaca bakılacak olursa İslamiyet öncesi ve sonrası Türk edebiyat dönemleri konusunun büyük bir ağırlığı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu dönemlerin ve bu dönemlerde yazarlık veya şairlik yapanların toplulukları ile birlikte iyi bilinmesi gerekmektedir.

2018 YKS Türkçe – Edebiyat Konuları

Dönemler haricinde metin türlerini de iyi bir şekilde bilmek gerekmektedir. olay ve durum etrafında gelişen metinler ile şiirlerin iyi bir şekilde tefrik edilmesi istenilmektedir. Bu kapsamda şiir türlerinin de iyi bir şekilde bilinmesi icap etmektedir zira sınavda şiir verilerek bunun hangi tarzda yazıldığı sorulabilmektedir.

Genel olarak özetleyecek olursak soru sayısı daha az olacak ve konulardan gelen sorular eşit dağılmak zorunda kalacak dolayısıyla da her konuya hakim olmanız istenmektedir. Çalışmalarınızı da bu doğrultuda yaparak hazırlıklarınızı sürdürür iseniz her sınav sisteminde başarıyı elde edebileceğinizi belirtmek isteriz.

2018 TYT Sınav Konuları ve Ders Dağılımı

TYT 2018 Sınav Konuları, Derslere Göre Dağılım

Önceki dönemlerde üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar YGS ve LYS sınavından geçiyordu. Fakat alınan yeni kararla birlikte artık TYT sınavı devreye girdi. Fakat ön aşama sınavı olarak tabir edilen TYT sınavına da girmeye zorunlu tutulmuş oldu. Eğer ki okumak istediğiniz bölümler ve Üniversitelerde yer almak istiyorsanız ilk öncellikle TYT sınavına mutlaka girmeniz gerekecektir. TYT, Temel yeterlilik testi olarak adlandırılmaktadır. TYT sınavına girecekleri doğal olarak yakından ilgilendiren önemli konular var. Bunlardan en önemlisi, 2018 TYT sınav konuları olduğu diyebiliriz.

TYT 2018 Sınavı Derslere Göre Soru Dağılımı

2018 TYT Sınav konuları derslere göre

Hangi konulardan sorumlusunuz, hangi dersten kaç soru gelecek ve ağırlıkta olan içerikler ne olacak adayların kafalarına takılan önemli sorulardan birisidir diyebiliriz. TYT sınavında sorumlu olduğunuz dersler ve konular var. Derslere göre dağılımın nasıl olduğunu bilmeniz ve sınava o şekilde çalışmanız gerekir. Yeni sınav sisteminden hedeflemiş olduğunuz puanı alabilmeniz adına bunun bilinmesi gerekiyor.

İlk Oturum olarak karşımıza çıkan TYT ( Temel Yetenek Testi) Dersleri ve konu dağılımına göz attığımız zaman ise;

 • Türkçe
 • Matematik
 • Geometri

Olmak üzere üç temel dersten sorumlu olacaksınız. İlk Oturumda karşınıza bu dersler gelecek ve her bir doğru net yaptığınız zaman ise 6.2 puan hesaplaması yapılacaktır. Burada önemli olan hususlardan birisi de sınav gelip çattığında ilk oturum olarak karşımıza çıkan TYT sınavında netlerinizi yüksek çıkartmaya çalışmanız olacaktır. Aynı zamanda Türkçe %50, Matematik ve Geometri her birisi bir olmak kaydıyla %50 ağırlıkta bir dağılım yapılmıştır. TYT, ilk aşama sınavını geçmek isteyen öğrenciler Matematik ve Türkçe derslerinde ter dökmeye çalışacaktır.

2018 TYT SINAV KONULARI – DERS DERS

İlk oturumu geçmenizin ardından sorumlu olacağınız hususlardan birisi de ikinci oturum olacaktır. İkinci Oturum alan sınavıdır.  Baraj puanını geçen öğrenciler bu sınava girmeye hak kazanmış olacaktır. İkinci Oturum sınavlarında sorumlu olduğunuz sınav ve ders konuları bulunuyor. Diğer oturum ile ikinci oturum birbirinden farklıdır. Sınava hazırlanan öğrencilerinde bunları birbirine karıştırmaması gerekmektedir. TYT 2018 sınav konuları kadar alan sınavına gireceklerinde çalışacakları ders konuları fazlasıyla önem arz etmeye başlamaktadır. Derslere göre dağılım nasıl olduğu bakıldığında ise şu şekilde olduğunu belirtmemiz gerekir. Buna göre,

 • 2018 TYT MATEMATİK KONULARI
 • 2018 TYT GEOMETRİ KONULARI
 • 2018 TYT FİZİK KONULARI
 • 2018 TYT KİMYA KONULARI
 • 2018 TYT BİYOLOJİ KONULARI
 • 2018 TYT EDEBİYAT KONULARI
 • 2018 TYT COĞRAFYA-1 KONULARI
 • 2018 TYT TARİH KONULARI
 • 2018 TYT COĞRAFYA-2 KONULARI
 • 2018 TYT FELSEFE GRUBU VE DİN KÜLTÜRÜ KONULARI
 • 2018 TYT YABANCI DİL KONULARI

Benzer kaliteli makalelerimizin arasında yer alan bir diğer yazımız olan YKS 2018‘e de bir bakarsanız çok daha bilgi sahibi olabilirsiniz.