TYT 2018 Sınavı Baraj ve Taban Puanı

TYT 2018 Sınavı Baraj ve Taban Puanı

TYT sınavına hazırlanacak olan adayların bilmesi gereken konulardan birisi de TYT 2018 baraj puanı olacaktır. Taban puan üzerinde bir puan almanız için ilk olarak yeni sınav sistemi olarak YÖK tarafından ilan edilen TYT sınavına dair bilgilere sahip olmanız gerekir. TYT sınavı, ön aşama bir sınavdır. Bu yüzden alınacak baraj puanı diğer oturuma girebilmeniz adına son derece önem arz etmektedir. Hemen hemen önceki yıllar da girmiş olduğumuz YGS sınavıyla bir benzerlik gösterdiğini söylememiz gerekiyor.

TYT Önlisans Baraj Puanı 2018

Öğrencilerin herhangi bir ön lisans programına yerleşmek için mutlaka minimum 150 puan almaları gerekiyor. TYT iki aşamalı sınav için YÖK tarafından belirlenen baraj puanı 150 olacaktır.  TYT puanının hesaplanması için ise adayların mutlaka 180 puan barajını geçmesi gerekiyor. Yeni sınav sistemine girecek olan adaylardan bu tür puanların alması isteniyor. Aynı zamanda adaylar 200 puan alırsa da kişiler, bu puanı isterlerse gelecek yıl kullanma hakkına sahip olacaktır. Yeni Sınav sistemi, YGS ile çok örtüşmese de benzer yanlar taşıyor. Fakat YGS sınavından biraz daha farklı olarak ayarlandığı görülüyor. Temel Yeterlilik testine girecek olan adaylar için en az 150 puan almaları isteniyor.

2018 TYT Baraj Puanı

TYT 2018 2 ve 4 Yıllık Tercih için Kaç Puan Lazım

Baraj puanların belirlenmesi adına ilk oturuma mutlaka girilmesi gerekiyor. Hatta birinci oturum da YÖK tarafından zorunlu hale getirilmiştir. TYT sınavına girmeyen adaylar, Üniversitelere yerleşemez. İlk olarak TYT sınavından geçmesi gerekiyor. TYT puanı en az 150 ve üzerinde olanlar 2 yıllık ön lisans programlarını tercih etme şansına sahip olurken, puanı en az 180 ve üstü olan adaylar da 4 yıllık lisans programlarını tercih etme başarısına sahip olacaktır. 2018 taban puanı alan adaylar ikinci oturuma giriş yapma hakkına sahip olur. Burada önemli olan konulardan birisi de baraj puanını mutlak surette geçmeleri gerektiğidir.

Ayrıca sınava hazırlanacak olan adayları yakından ilgilendiren daha başka konular da bulunuyor. Her bir derste ki puan hesaplamaları da %50 ağırlık şeklinde olacaktır. Yani ilk oturumda sınava giriş yapacak olan adayların karşısına çıkacak olan Türkçe ve Matematik dersleri için %50 ağırlıkta bir puanlama yapılacak. Böylelikle hem Matematik hem de Türkçe derslerinin puanlama hesaplaması da birbirine denk tutulmuş olacaktır.

Bir önce ki yazımız olan 2018 TYT Sınavına başvurma konusuna bakabilirsiniz. Umuyoruz ki size faydalı bilgiler sunabildik.