2018 MYS Lise Tercihi Nasıl Yapılır – Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi

MYS Lise Tercihi Nasıl Yapılır 2018

Merhaba sevgili arkadaşlar. Yeni düzenleme geldi, henüz bilgi sahibi değilseniz öncelikle konuyu detaylandıralım. Dilerseniz önce Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başkanımız İsmet Yılmaz’ın açıklamasını dikkatlice izleyelim;


Sayın bakanın söylediklerini özetlemek gerekirse eğer şunları ele alabiliriz;

2018’de MYS ile Lise Tercihi Nasıl Yapılacak?

Yeni sistemde tüm öğrenciler 8. sınıftan mezun olduktan sonra kendi adreslerine en yakın olan liselere geçiş yapacak. Bu MYS 2018 tercih yapma işlemi için tüm adaylara 5 tercih hakkı sunulacak, bunlardan seçtiğiniz liseye kayıt yaptırma hakkınız olacak. Yani örnek vermek gerekirse İstanbul Avcılar’da yaşayan bir öğrenci sadece kendine yakın olan 5 liseden birisini seçebilecek.

2018 MYS Lise Tercihi Yapma

Artık tercih yapabilmek için sınava giriş yapılmayacak. Çünkü sınavsız geçiş sistemi olarak biliniyor MYS. Peki temel unsur nedir derseniz 5 okul arasından yapacağınız tercih diyebiliriz.

2018 MYS Lise Yerleştirme Tercih Yapma

2018 LGS Tercihi Yapma Hakkında

2018 LGS yani Liseye Geçiş Sınavı gelecek sene TEOG olarak devam edecek. Bu sınava katılım ise isteğe bağlı olarak yapılacak.

2018 TEOG Sınavı Olacak mı?

2018 TEOG sınavı olacak mı diye sorular da alıyoruz, bunuda yanıtlayalım. Evet seneye bir TEOG daha düzenlenecek, Haziran ayında olacak ama katılım mecburi olmayıp isteğe bağlı olarak düzenlenecek. Yani isteyen 8. sınıf öğrencileri bu sınava girebilecek. Seneye TEOG olacak mı sorusunada böylelikle yanıt vermiş olduk.

Yabancı okullar ise tabiki kendi sınavlarını düzenleyebilir bununla ilgili netlik kazanan bir durum yok o yüzden net bir bilgilendirme yapamıyoruz.