2018 YKS Mühendislik Rehberi – Üniversitelerin Taban Puanları, Geçiş, Tercih

2018 YKS Mühendislik Tercihi

Türkiye de şu anki en önemli meselelerden birisi eğitim sisteminde hem ortaöğretime giriş hem de üniversiteye girişte uygulanan sistemlerin yeniden gözden geçirilmesi ve değişiklik yapılmasıdır. YÖK Başkanı Prof. Dr Yekta Saraç ın yaptığı basın toplantısı ve daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada üniversiteye giriş için uygulanacak yeni sistemi açıklamaya çalışmış ve akıllardaki sorulara bir nebzede olsa cevap vermişti. Bazı konuların ise daha sonra açıklanacağı söylenmiş ve öğrencilerin ara vermeden çalışmalarına, kaldıkları yerden devam etmeleri gerektiğini söylemişti.

Bu açıklamadan sonra üniversite sınavına girecek tüm adayları ve aileleri daha da rahatlamıştır ve yeni gelecek olan sistemin en kısa zamanda tüm detayları ile açıklanmasını bekliyorlar. YKS ile mühendislik tercihi yapmak için ana rehbere hoşgeldiniz.

Üniversitelerin Mühendislik Bölümüne Girmek İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Yeni sistemle tüm adayların girecekleri sınavlardaki soru sayısı azalmıştır ve sadece kendi alanındaki soruları cevaplamakla yükümlü olacaklardır. Bu yazımızda mühendislik düşünen tüm adayların aklındaki sorularına cevap vermeye çalışacağız. Yeni sistemde mühendislik düşünen adaylar öncelikle iki oturum olan sınavın ikisine de girmek sorundalar.

YÖK Başkanı Prof. Dr Yekta Saraç ın da açıklamasında da bahsettiği gibi, Cumartesi günü yapılacak ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ne girmek tüm adaylar için zorunludurlar, bu sınavdan eski sistemde Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) de olduğu gibi adayların tercih edebilmesi için gerekli olan baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir. Yani Temel Yeterlilik Testinde (TYT) de lisans programlarına girebilmek için adayların en az 180 puan alması gerekiyor, bu sebepten mühendislik alanında tercih yapmak isteyen adayların üniversiteye giriş sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinde en az 180 puan almak zorundalar. ÖSYM sistemi işte böyle.

Mühendisliğe Etkiden Eden Dersler ve Etki Yüzdeleri Nelerdir?

Sınavın ikinci oturumu olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı da aynı gün yapılacaktır ve mühendislik düşünen adayların sayısal puan alması gerekiyor. Sınava giren tüm adayların sayısal puan alabilmesi için ikinci oturumda ise Matematik testine ve Fen bilimleri testine girmek zorundalar. Adaylar bu testlerde 40 Matematik ve de 40 Fen Bilimleri sorusuna cevap vermeliler. Girilen bu sınavda testlerin ağrılık oranı %50 yani eşit oranlıdır.

2018 YKS Mühendisliklerin Taban ve Baraj Puanları

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra mühendislik düşünen tüm adaylar sayısal puan sıralamasına ve en çok hangi üniversiteye gitmek isteğine göre tercih yapmalıdırlar. 2018 YKS Mühendislik Taban puanları henüz belli olmadığı için net bir bilgi veremiyoruz, konunun takipçisiyiz. Başarı puanı güncellemesi de gelecek.

2018 YKS – TYT Tercih Robotu

2018 YKS ve TYT Tercih Robotu

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni üniversite sistemi beraberinde birçok soruyu da getirdi. Adayların bu yeni sistem hakkında merak ettiği birçok konu mevcut ama öncelikle yeni gelen sistemin puanlama sistemine nasıl etki edeceğini merak ediyorlar.  Seçtikleri bölümlerin sıralama ve puanlarında ne gibi değişiklikler olacağını, neye göre tercih yapacakları hakkında kafaları oldukça karışmış gibi gözüküyor.  Yeni sistemde hangi dersin hangi puan türünü ne kadar etkileyeceğini merak eden adaylar, puan hesaplamalarını nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. YÖK başkanından da henüz bu konu ile ilgili yeterli bir açıklama yapılmaması birçok öğrenciyi streste sokuyor.

Birçok aday internet üzerinden sorularına yanıt bulmaya çalışıyor. Fakat internet oldukça fazla bilgi kirliliği ve karışıklığı bulunmakta, bu durumda öğrencilerin daha da kafalarının karışmasına sebep oluyor.

YKS Tercih robotu işte bu noktada devreye giriyor. Tahmin edilene göre eski sistemde olduğu gibi başarı sırası esas alınarak en sağlıklı tercih yapılabilecektir. Öğrencilerinin üniversiteye yerleşirken seçtikleri bölüme ait sayısal, eşit ağırlık ya da sözel bölüm sıralamalarına dikkat edip, kendi sıralamalarına uygun bir tercih yapmaları gerekiyor. Henüz yeni sınava ait taban ve tavan puanları yayınlanmadı. Fakat geçmiş senelerin başarı sıralamaları ve taban puanlarına bakarak bilgi edinebilmeniz mümkündür.

TYT Tercih Robotu ile Tercih Esnasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

TYT ve YKS tercih robotu, sınavdan sonra tercih yaparken aynen YGS ve LYS’de olduğu başarı sıralamanızı esas alarak bir tercih listesi oluşturmanız gerekmektedir. Tercih yaparken sıralamanızın üstü olan yerleri de yazabilirsiniz. Fakat sıralamanıza yakın derecede olursa daha sağlıklı bir tercih listesi oluşturabilirsiniz. Sonrasın da ise sıralamanıza denk gelen yerleri yazıp en sona da sıralamanızdan düşük olan yerleri yazmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda bir liste oluşturduğunuz takdirde en verimli şekilde sonuca ulaşabileceksiniz.

YKS, TYT Puan ve Başarı Sırası Öğrenme 2018

Eski sisteme göre fazla bir değişiklik olmaması bekleniyor. Sadece puan türlerinde azalmaya gidilmesinden ötürü istediğiniz bölümlerin puan türlerinin adı değişmiş olabilir.

Tercih Robotu ile Puan Hesaplama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Soru sayılarında da değişiklik olduğunda dolayı eski sisteme göre yapılmış olan puan hesaplama robotları pek bir işinize yaramayacaktır(en azından şimdilik). İlerleyen günlerde bunun ile ilgili de bir açıklama yapılacaktır.

Benzer içeriğe sahip olan başlıklardan TYT Sınav konuları başlıklı makalemize de bakmak istemez miydin?