2018 YKS Puanı Hesaplama Robotu

2018 YKS Puanı Hesaplama Robotu

Üniversite girişte uygulanan sınav sisteminde değişikliğe gidildi. Değişen yeni sistem 2017-2018 tarihli eğitim öğretim yılında uygulanacak sınavları kapsıyor. Bu yeni sistemde sınavın adı Yükseköğretim Kurum Sınavı oldu. Yeni sistemle birlikte öğrencilerin üzerindeki sınav kaygısının bir nebzede olsa rahatlayacağını uzmanlar öngörüyor.

Önceki sistemde olan iki aşamalı sınavın ilk aşaması mart ayı gibi oluyor ikinci aşama sınavları ise Haziran ayında başlıyordu, bu aradaki zamanda hem sınava giren öğrenciler ve velileri aynı zamanda öğretmenler ve okul yönetimleri bu yaklaşık 4 aylık sürede çok büyük sıkıntılar çekiyorlardı.

2018 YKS puanı hesaplama robotu ile artık yeni sistemle birlikte ortaöğretimin temellerine daha bağlı ve önemseyen bir sistem olma gayretini gösterdiğini anlıyoruz. Yeni sistem daha yalın ve kolay anlaşılabilirdir. Sınav puan türleri eski sistemde toplam 18 puan türü vardı. Yeni sistemde bu sayı 5 e indirilmiştir ve aynı zamanda sınavlar 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna indirilmiş aynı zamanda toplam 6 oturumdan 3 oturuma düşmüştür. Yeni sistemin getirdiği bu kolaylıklarla öğrencilerin daha az streslenmesi öngörülmüştür.

2018 YKS Puan Hesaplama

Yeni sistemde Yükseköğretim Kurumları Sınavı iki aşamalıdır, birinci ve ikinci oturumdur, iki oturumda haziran ayı içerisinde bir hafta sonu yapılacağı açıklanmış ama net tarih şimdilik verilmemiştir.İlk oturumdaki sınavın ismi Temel Yeterlilik Testi(TYT) olmuştur.Yeni sistemde ilk aşamada 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusu yani toplamda 80 soru vardır. Temel Yeterlilik Testi Puanı adayların ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmesi için yükseköğretime giriş baraj puanını belirleyecektir. Yeni sistemle geçen seneki baraj puanları değişmemiştir. İkinci oturumdaki sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavıdır, Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleşecek ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya – 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer almaktadır.

YKS sonucu hesaplama soru dağılımları Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya -1 toplamda 40 soru, Sosyal Bilimler toplamda 40 soru, Matematik toplamda 40 soru ve Fen Bilimleri toplamda 40 soru şeklindedir. Adaylar hangi puan türünde tercih edeceklerse Yükseköğretim Kurumları Sınavının ikinci oturumunda o testlerin sınavına girecektir. İkinci oturumdaki testlerin ağırlığı sözel puan için Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya -1 testine ve Sosyal Bilimler testinin sınavlarına girmek zorundalar, bu sınavlarda testlerin ağırlığı %50’dir. Sayısal puan için Matematik testinde ve Fen bilimleri testine girmek zorundalar, bu sınavlarda testlerin ağırlığı yüzde 50 dir. Eşit ağırlık puan için Türk Dili ve Edebiyatı Coğrafya -1 testine ve Matematik testine girmek zorundadır ve bu sınavlarda testlerin ağırlığı %50’dir.

2018 YKS Sınav konuları ile ilgili bilgiyi ana makaleden alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir