2018 YKS Mühendislik Rehberi – Üniversitelerin Taban Puanları, Geçiş, Tercih

2018 YKS Mühendislik Tercihi

Türkiye de şu anki en önemli meselelerden birisi eğitim sisteminde hem ortaöğretime giriş hem de üniversiteye girişte uygulanan sistemlerin yeniden gözden geçirilmesi ve değişiklik yapılmasıdır. YÖK Başkanı Prof. Dr Yekta Saraç ın yaptığı basın toplantısı ve daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada üniversiteye giriş için uygulanacak yeni sistemi açıklamaya çalışmış ve akıllardaki sorulara bir nebzede olsa cevap vermişti. Bazı konuların ise daha sonra açıklanacağı söylenmiş ve öğrencilerin ara vermeden çalışmalarına, kaldıkları yerden devam etmeleri gerektiğini söylemişti.

Bu açıklamadan sonra üniversite sınavına girecek tüm adayları ve aileleri daha da rahatlamıştır ve yeni gelecek olan sistemin en kısa zamanda tüm detayları ile açıklanmasını bekliyorlar. YKS ile mühendislik tercihi yapmak için ana rehbere hoşgeldiniz.

Üniversitelerin Mühendislik Bölümüne Girmek İçin Hangi Sınavlara Girmeliyim?

Yeni sistemle tüm adayların girecekleri sınavlardaki soru sayısı azalmıştır ve sadece kendi alanındaki soruları cevaplamakla yükümlü olacaklardır. Bu yazımızda mühendislik düşünen tüm adayların aklındaki sorularına cevap vermeye çalışacağız. Yeni sistemde mühendislik düşünen adaylar öncelikle iki oturum olan sınavın ikisine de girmek sorundalar.

YÖK Başkanı Prof. Dr Yekta Saraç ın da açıklamasında da bahsettiği gibi, Cumartesi günü yapılacak ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ne girmek tüm adaylar için zorunludurlar, bu sınavdan eski sistemde Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) de olduğu gibi adayların tercih edebilmesi için gerekli olan baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecektir. Yani Temel Yeterlilik Testinde (TYT) de lisans programlarına girebilmek için adayların en az 180 puan alması gerekiyor, bu sebepten mühendislik alanında tercih yapmak isteyen adayların üniversiteye giriş sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinde en az 180 puan almak zorundalar. ÖSYM sistemi işte böyle.

Mühendisliğe Etkiden Eden Dersler ve Etki Yüzdeleri Nelerdir?

Sınavın ikinci oturumu olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı da aynı gün yapılacaktır ve mühendislik düşünen adayların sayısal puan alması gerekiyor. Sınava giren tüm adayların sayısal puan alabilmesi için ikinci oturumda ise Matematik testine ve Fen bilimleri testine girmek zorundalar. Adaylar bu testlerde 40 Matematik ve de 40 Fen Bilimleri sorusuna cevap vermeliler. Girilen bu sınavda testlerin ağrılık oranı %50 yani eşit oranlıdır.

2018 YKS Mühendisliklerin Taban ve Baraj Puanları

Sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra mühendislik düşünen tüm adaylar sayısal puan sıralamasına ve en çok hangi üniversiteye gitmek isteğine göre tercih yapmalıdırlar. 2018 YKS Mühendislik Taban puanları henüz belli olmadığı için net bir bilgi veremiyoruz, konunun takipçisiyiz. Başarı puanı güncellemesi de gelecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir