2018 YKS Edebiyat Konuları ve Soruların Dağılımı

2018 YKS Edebiyat Konuları

Değişen yeni sınav sistemi ile birlikte 2018 YKS edebiyat konuları neler olacağı en çok merak edilen hususlar arasında yer almaya başladı. Bu kapsamda belirtmek isteriz ki öğrencilerimizin telaş etmelerine gerek yoktur zira daha önce LYS’de hangi konular çıkıyorsa YKS’de de aynı konular çıkacak. Ancak en büyük fark soru sayısında meydana gelmektedir. Bu kapsamda daha önceden 56 edebiyat sorusu sorulurken şimdi bu sayı 40’a düşürülmüş durumdadır. Bu sebeple konulardan gelecek soru sayılarında bir miktar azalma olacağını söyleyebiliriz.

YKS Edebiyat Konuları ve Soru Dağılımları

YKS edebiyat soruları bilgi ağırlıklı olacak. Yani şairler, yazarlar, romanlar ve topluluklar öğrencilerin bilgi seviyelerini ölçmeye yönelik olacak. Ancak LYS’ye nazaran YKS’de soru sayısının az olması bazı konulardan soru sayısının kısılması anlamına gelecektir. Bu kapsamda ÖSYM ve YÖK’ün hali hazırdaki zihniyetine bakılacak olursa paragraf tarzında olan ve anlayıp yorumlamayı gerektiren soruların sayısında çok fazla azaltmaya gitmeyeceğini tahmin edebiliriz.

Bunun yerine bilgi ağırlıklı sorulardan bir kısıntıya gidilebilir. Bu da sınavda elde edilecek başarıları bir miktar artıracaktır. Dolayısıyla doğru sayınızın fazla olması sizleri şaşırtmasın. Eğer sınav bu tarzda kolay bir şekilde yapılırsa genel olarak herkesin puanı yükseleceği için sıralamanız çok fazla artmayabilir.

Konulara kısaca bakılacak olursa İslamiyet öncesi ve sonrası Türk edebiyat dönemleri konusunun büyük bir ağırlığı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu dönemlerin ve bu dönemlerde yazarlık veya şairlik yapanların toplulukları ile birlikte iyi bilinmesi gerekmektedir.

2018 YKS Türkçe – Edebiyat Konuları

Dönemler haricinde metin türlerini de iyi bir şekilde bilmek gerekmektedir. olay ve durum etrafında gelişen metinler ile şiirlerin iyi bir şekilde tefrik edilmesi istenilmektedir. Bu kapsamda şiir türlerinin de iyi bir şekilde bilinmesi icap etmektedir zira sınavda şiir verilerek bunun hangi tarzda yazıldığı sorulabilmektedir.

Genel olarak özetleyecek olursak soru sayısı daha az olacak ve konulardan gelen sorular eşit dağılmak zorunda kalacak dolayısıyla da her konuya hakim olmanız istenmektedir. Çalışmalarınızı da bu doğrultuda yaparak hazırlıklarınızı sürdürür iseniz her sınav sisteminde başarıyı elde edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir