2018 YKS Coğrafya-1 Konuları

Değişen sınav sisteminde 2018 YKS Coğrafya-1 konuları ve soru sayıları oldukça merak edilen hususlar arasında yer almaktadır. Bu kapsamda soru sayısı ile ilgili net bir açıklama yapılmaz iken edebiyat ile coğrafya sınavlarının aynı test içerisinde olacağını ifade edebiliriz. Bu kapsamda LYS sınavında edebiyat ile coğrafya testleri toplamda 80 soru iken yeni sistemde 40 soruya düşmektedir. Bu orantı ile hesap edecek olursak LYS sınavında sorulan 24 coğrafya sorusunun YKS sınavında 12 soruya düşmesini bekleyebiliriz. Soru sayısının bu kadar az olması ise tüm konulardan birer tane soru gelmesi anlamına gelebilecektir.

YKS Coğrafya-1 Konuları

LYS’de yer alan Coğrafya-1 konuları YKS’de de sorulmaya devam edilecek. Bu kapsamda beşeri ve doğal sistemler, ekonomik faaliyetler, çevre ve toplum, dünya bölgeleri ve iklimler ve Türkiye’nin konumu konularından öğrencilerimiz sorular ile karşılaşacaklardır.

Coğrafya testi aynı zamanda genel kültür bilgimizi ölçmektedir. Bu sebeple kitaplardan sınava çalışmamızın bir katkısı olacaktır ancak bununla birlikte öğrendiğimiz bilgileri yorumlayabilme yeteneğimizin de bulunması gerekmektedir. Ayrıca birtakım sorularda saat hesaplamaları gibi, matematiksel veriler kullanılması da gerekmektedir. Bunun yanı sıra tabloları okumak da son derece önem arz etmektedir. dolayısıyla çok yönlü bir çalışma ile bu sınavdan başarı elde etmek mümkün olacaktır.

YKS 2018 Coğrafya-1 Zorluk Seviyesi

LYS ve YGS sınavlarında sorulan coğrafya sorularının seviyelerine bakacak olursak öğrencileri çok da zorlamadığını görebiliriz. Bu sebeple YKS’de de bu standartta devam edilebileceğini söyleyebiliriz. Yeteri kadar çalışan ve yorumlama yeteneğine sahip olan öğrencilerin yüksek puanlar alabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Soru sayısının azalması ise önemsiz olan konuların sorulma ihtimalini daha da düşürecektir. Dolayısıyla en temel ve önemli olan konulardan sorular ağırlıklı olarak gelecektir. Bu da çalışma stratejisi geliştiren öğrenciler için önemli olacaktır. Bununla birlikte soru sayısının az olması öğrenciler arasındaki geniş puan farklılıklarını da azaltacaktır. Dolayısıyla öğrencilerin hedefinin soruların tamamını doğru cevaplamak olması gerektiğini belirtebiliriz. Böylelikle tam puan almaya yaklaşan öğrencilerin sayısında da ciddi bir artış görülecektir. Bu durum özellikle tercih döneminde sıkıntı oluşturabilir.

Diğer tüm derslerin konularını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir