2018 TYT Puan Hesaplama Robotu

2018 TYT Puan Hesaplama Robotu

Türkiye de sınava girecek milyonlarca öğrencinin ve mezunun beklediği haberi geçtiğimiz hafta YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıkladı, yeni sınav sistemi ile birlikte sınava girecek tüm adaylar ve aileleri yeni sistemde ilk oturumda olan Temel Yeterlilik Testinde (TYT) puan hesaplamayı merak ediyor, bu yazımızda Temel Yeterlilik Testinde puan hesaplama hakkında bilgi vereceğiz.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan hesaplama bundan önceki sistemde ilk oturumda olan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) benzetilmektedir. Eski sistemde ilk oturumda olan Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) ortaöğretimde güncel ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden sorumlulardı. Eski sistemde Türkçeden 40, Tarihten 15, Coğrafyadan 12, Felsefeden 8,  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 5, Temel Matematikten yaklaşık 31 – 32  ve Geometriden yaklaşık 8 – 9, Fizikten 14, Kimyadan 13, Biyolojiden 13 toplamda 160 soru vardı ve bu sistemde YGS – 1, YGS – 2,YGS – 3, YGS – 4, YGS – 5, YGS – 6  toplamda 6 tane puan türü vardı.

Temel Yeterlilik Testi Puanı Hesaplama

Eski sistemde çok fazla puan türü olduğu için sınava giren tüm adayların kafasında karışmaya neden oluyordu. YÖK başkanının açıkladığı yeni sistemde ilk oturumdaki Temel Yeterlilik Testinde geçmişte adayların kafasını karışmasına neden olan puan türü sorunu çözülmüştür ve yeni sistemde tek bir puan türü olacağını açıklamıştır. Yeni sistemde Temel Yeterlilik Testinde 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik yani toplamda 80 soru vardır. Temel Yeterlilik Testi Puan hesaplamada Türkçe testinin ağırlığı yüzde 50 ve matematik testinin ağırlığı yüzde 50 yani puan hesaplamada Türkçe ve Matematik sorularının etkisi eşittir.

Temel Yeterlilik Testi Puan hesaplama, lisans ve ön lisans için baraj puanını oluşturuyor. ön lisans tercih edebilmesi için öğrencilerin en az 150 puan alması gerekmektedir, daha düşük puan alan adayların tercih hakkı bulunmamaktadır. Temel Yeterlilik Testi Puanı 180 den büyük olan adayların lisans programlarını tercih hakkı bulunmaktadır.

TYT 2018 Puan hesaplama sonucuna göre puanı 200 den büyük olan adayların puanı iki sene geçerli olacaktır, yani adayın bir sene sonraki sınavda da almış olduğu puanı geçerlidir. Adaylar isterlerse bir sene sonraki sınava girerek Temel Yeterlilik Testi Puanını yükseltebilirler.

Sınava girecek tüm adayların ilk oturum olan Temel Yeterlilik Sınavına girmesi zorunludur. Dilerseniz TYT 2018 Taban ve baraj puanı ile ilgili konumuza bakınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir